83_Klaipėdos naujasis turgus

Tipas: lauko turgavietės rekonstrukcijos projektiniai pasiūlymai
Vieta: Klaipėda, Lietuva
Laikas: 2015
Autoriai: Mantas Olšauskas, Donatas Cesiulis, Ieva Cicėnaitė, Kristina Puidokaitė, Mindaugas Reklaitis; vizualizacijos: Vilius Kazlauskas

          Turgus yra ne tik prekybos vieta; apsipirkimas turguje, o ypač lauko turguje – tai kiekvieną kartą kitoks ir išskirtinis potyris. Geriausių produktų ieškojimas ir atradimo džiaugsmas, bendravimas su žmonėmis, kvėpavimas grynu oru, šurmulys ir kitos detalės sukuria tik turgui būdingą išskirtinę atmosferą.
          Pagrindinė naujos lauko prekyvietės koncepcija – universalios lauko prekyvietės erdvės sukūrimas. Tai šiuolaikiška tradicinės turgaus aikštės interpretacija. Lauko prekyvietę kuriame kaip analogų neturinčią turgaus aikštę, kurioje persipina prekybos vietos su rekreaciniais plotais, vaikų žaidimo aikštele, renginių erdve, želdynais, kavinėmis ir sukuria unikalią turgaus atmosferą.

Lauko turgavietės rekonstrukcijos idėja


Turgaus aikštė


Įėjimas į lauko turgavietę


Pasažas


Uždara turgavietė


Turgaus prieigos


Stogo planas

       
          Suprojektuoti prekyviečių tipai – uždaros ir atviros, dėstomos uždarame paviljone, po stogine arba lauke po atviru dangumi.
          Uždaros prekyvietės. Lauko paviljone visu perimetru numatomos prekyvietės į kurias patenkama iš lauko. Sujungus lauko modulį su vidaus, prekyvietė gali būti praeinama. Tokiu būdu kuriami alternatyvūs įėjimai į paviljoną. Paviljono viduje prekyvietės sudalintos vienodais moduliais, prekybos plotas gali būti padidintas kelis modulius sujungus į vieną. Lauko kioskai projektuojami kaip nedidelės parduotuvėlės su iškabomis, gali būti užeinami arba prekiaujama nuo prekystalio į lauką.
          Atviros prekyvietės. Lauke aplink turgaus aikštę dėstomos atviros prekyvietės. Po prekystaliu numatoma nedidelė zona laikinam prekių sandėliavimui. Šalia pravažiavimo paruoštos sustojimo vietos prekybininkams iš automobilių. Dalis automobilio ir prekystalis patenka po stogine. Turgaus aikštėje ir alėjoje numatomos mobilios prekyvietės – nedideli kioskeliai, kuriuos prireikus galima nesunkiai perkelti iš vienos vietos į kitą.


 

 

 


Sklypo planas

TURGAUS AIKŠTĖ
Klaipėdos naujojo turgaus lauko turgavietės naujasis akcentas – turgaus aikštė: atvira erdvė greta alėjos, iš kur lengvai apžvelgiamas visas lauko turgus. Pirkėjų patogumui įrengiama vaikų žaidimo aikštelė ir nedidelė poilsio zona su medžiais. Tėvams apsiperkant mažieji turi vietą, kur gali palaukti, o pavargus rinktis produktus galima atsikvėpti medelių pauknsmėje. Šie sprendimai daro Klaipėdos naująjį turgų patrauklų ir išskirtinį.
Lauko prekyvietė ir dalis alėjos perimetru dengiama stogu, išsaugomas turgaus po atviru dangumi principas. Stogui pasirinkta laužytų formų architektūrinė išraiška, pabrėžiama dinamiška atmosfera. Stogas dviejų lygių, taip įleidžiama daugiau natūralios šviesos, kartu apsaugoma nuo kritulių. Stogas siūlomas gelžbetoninių konstrukcijų, iš apačios apdailintas medžio dailylentėmis ir integruotais šviestuvais.
Lauko turgus sąlyginai suskirstytas į 5 zonas: turgaus aikštė aplink kurią sukasi atvira ir uždara turgavietės, pasažas ir prieigos. Kiekviena zona turi jai būdingas prekyvietes ir architektūrinius elementus.


Lauko turgavietės zonos

SODINUKŲ TURGUS
          Eidamas alėja, pasiekęs lauko turgavietės įėjimo zoną lankytojas patenka į sodinukų turgų. Automobiliu į specialią vietą atvažiavę prekybininkai išeksponuoja siūlomus produktus ant tam skirtų lengvai prieinamų ir apeinamų platformų ir prekystalių. Kita dalis sodinukų prekyviečių šiek tiek atokiau nuo stovėjimo aikštelės, čia produkciją prekybininkai atsineša iš saugyklų arba atokiau paliktų automobilių.


 

ATVIRA TURGAVIETĖ
          Aplink naujosios turgavietės ašį – turgaus aikštę – dėstomos lauko prekybos zonos daržovėms ir vaisiams. Dalis prekyviečių turi specialias stovėjimo vietas prekiauti iš automobilių. Priešais automobilį įrengiamas prekystalis, kas kelias vietas nedideli praėjimai prekeiviams. Kiti prekystaliai įprasti, su suoleliu prekeiviui, nedidele zona daiktų saugojimui po prekystaliu. Prekystaliai lengvai apžvelgiami nuo atviros turgaus aikštės erdvės.

UŽDARA TURGAVIETĖ
          Uždara turgavietė – nauja kokybiška vieta turgaus prekybininkams ir pirkėjams. Erdviame paviljone prekybos vietos sudalintos vienodo dydžio moduliais. Konstrukcijai naudojamas metalinis karkasas, kuris leidžia nesunkiai jungti kelis modulius į vieną, taip padidinti prekybinį plotą. Judėjimas organizuojamas ratu, todėl visos prekyvietės prieinamos ir lengvai apžvelgiamos.
          Paviljonas dengtas dviejų lygių stogu, viduryje stogas pakeltas aukščiau taip įleidžiama natūrali šviesa. Šaltu metų laiku paviljone dujiniais spinduliniais šildytuvais palaikoma komfortabili temperatūra, todėl prekyvietė bus patogi ir patraukli ištisus metus.
          Visu paviljono perimetru dėstomi prekybiniai moduliai į kuriuos patenkama iš lauko, tiesiai iš turgaus aikštės. Prie jų prijungus vidinį modulį gali būti suformuota praeinama prekyvietė – alternatyvus įėjimas į paviljoną.


 

PASAŽAS
Antrasis įėjimas į lauko turgavietę projektuojamas kaip pasažas. Vienoje pusėje kioskai – nedidelės iš lauko užeinamos parduotuvės su galima ekspozicija vitrinose, dailiomis iškabomis, gerai apžvelgiamos iš išorės. Kitoje pasažo pusėje – vietos automobiliams iš kurių prekiaujama maisto ar kitais produktais. Per vidurį po stogine išdėstytos poilsio salelės su suoliukais, želdiniais, kur patogu ir jauku prisėsti pailsėti, persimesti keliais sakiniais su sutiktu pažįstamu, persidėlioti pirkinius ar suvalgyti katik nusipirktą dešrainį.

MOBILI PREKYVIETĖ
Erdvioje lauko turgavietėje numatomos ne tik stacionarios prekyvietės, bet ir mobilūs kioskai. Toks prekyvietės tipas ypač patogus, kai skirtingu sezono metu reikia skirtingo skaičiaus prekybinių vietų, mobilūs kioskeliai gali būti sustatyti vienoje ar kitoje lauko turgavietės vietoje, formuoti skirtingas erdves ir prekybines zonas. Kuomet nenaudojami, gali būti kompaktiškai uždaryti ir laikomi bendroje saugykloje.