109_Markučių kalvos

Tipas: gyvenamųjų namų konkursinis projektas
Vieta: Vilnius, Lietuva
Laikas: 2017
Rezultatai: I vieta
Autoriai: Mantas Olšauskas, Donatas Cesiulis, Ieva Cicėnaitė, Jūratė Cirtautaitė


Teritorija/situacija

Projektuojama teritorija įsiterpusi į išraiškingą reljefą, ją iš dviejų pusių gaubia kalvos, kur jau numatyti arba galimi įrengti pasivaikščiojimo takai, apžvalgos aikštelės. Siekdami kuo labiau išnaudoti ypatingą sklypų padėtį jungiame abi kalvas projektuojamu pėsčiųjų taku, papildytu kitomis funkcijomis: pereinamu vaismedžių sodu, suformuota kalvele atskiriančia namus, buvusios sienos likučių ekspozicija, polsio zonomis su suolais.

Namai
Dėl išskirtinio reljefo nagrinėjamoje teritorijoje namai atsiduria nedideliame slėnyje. Atsižvelgdami į sklypų padėtį pasaulio šalių atžvilgiu ir saulės judėjimą skirtingu paros metu, namus išdėstėme taip, kad kiekvienas gautų maksimalią insoliaciją, kad pastatai neužstotų vieni kitiems ne tik vaizdų ir saulės šviesos. Didžiausias dėmesys buvo skirtas tam, kad svetainės ir terasos būtų apšviestos pietine ir vakarine saulės šviesa.

Kiemai
Terasos ir kiemai orientuoti taip, kad į juos patektų kuo daugiau saulės šviesos. Pastatų kryptys leidžia kaimynams nematyti vieniems kitų, todėl kiemams atskirti pakanka želdinių ir neaukštų tvorelių. Pietiniame sklype kiemus vieną nuo kito skiria suformuoti reljefo perkritimai.

Sklypų dalyje skirtoje bendram naudojimui suprojektuotas vidinis pravažiavimas, sklypo sprendiniai papildyti nedidelėmis salomis skirtomis poilsiui, pramogoms, vaikams žaisti.